Co zrobić ze zużytym olejem?

By | 18 października 2016

Nawet jeśli nie prowadzimy punkty gastronomicznego ani restauracji, nawet jeśli w naszej domowej kuchni odżywiamy się raczej zdrowo, zapewne i tak od czasu do czasu przygotowujemy potrawy, które wymagają sporej ilości tłuszczu do smażenia. Któż z nas czasem nie ma ochoty na domowe frytki? Te z piekarnika są też smaczne, ale przecież nie tak apetycznie chrupiące jak te smażone we frytownicy. W tłusty czwartek nierzadko zamiast kupować gotowe w cukierni, smażymy swoje własne, domowe pączki – a do tego przecież potrzeba dużej ilości smalcu lub oleju. Co robić ze zużytym olejem?

Niektórzy wlewają go do toalety – czy to dobry pomysł? Niekoniecznie, tłuszcz oblepia przecież rury – to rozwiązanie nieekologiczne i nieekonomiczne, podobnie jak wlanie zużytego oleju do zlewu. Może się takie postępowanie skończyć zatkanym odpływem.

Są i tacy, którzy zmniejszają ilość problematycznej cieczy, smażąc kolejny i kolejny raz na tym samym tłuszczu. Nie jest to rozwiązanie dobre, choć poniekąd skuteczne. Dla naszego zdrowia to katastrofa! Podobnie jak katastrofą jest wyrzucanie oleju w słoikach na śmietnik.  Zwłaszcza, jeśli w takiej postaci wrzucimy go do zsypu, a i takie przypadki się zdarzają. Już lepiej wylać olej do kompostownika, jeżeli oczywiście takowym dysponujemy.

Rozwiązanie patowej sytuacji istnieje,i jest stosunkowo proste. Są firmy, które odbierają zużyty olej, wystarczy zamówić jego odbiór z domu. Nie wszystkie takie firmy będą skłonne odebrać ilości „detaliczne” z gospodarstw domowych,ale warto poszukać, by mieć problem z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *