Psychoterapia – co to jest?

By | 1 grudnia 2016

Psychoterapia to nic innego jak zbiór metod leczenia dysfunkcji psychicznych oraz trwałych zaburzeń (zaburzenia na tle nerwicowym czy zaburzenia osobowości).

Stosuje się ją w przypadku, gdy diagnozujemy u pacjenta chorobę bądź zaburzenie, a sam pacjent potrzebuje takowej pomocy. Psychoterapia ma za zadanie wprowadzenie trwałych zmian, z tego względu jest zazwyczaj procesem długotrwałym.

Psychoterapia ma na celu:

– zmianę stosowanych dotychczas mechanizmów obronnych

– zwiększenie integracji osobowości pacjenta

– zmianę postrzegania świat oraz innych ludzi

– zmianę zachowań i przekonań

– rozwój kompetencji emocjonalnych

Zanim psycholog zacznie stosować psychoterapię, odbywa z nami spotkania diagnostyczne które maja na celu określić dokładniejszy problem pacjenta oraz jego zaawansowanie. Podczas tych spotkań zarówno pacjent jak i terapeuta poznają siebie na wzajem, terapeuta stawia wówczas wstępne diagnozy oraz proponuje metody leczenia które są dostosowane indywidualnie do każdego z pacjentów.

Rolą psychoterapeuty jest naświetlenie naszych problemów, pokazuje nam w czym dokładnie tkwi problem. Niejednokrotnie jego komentarze uderzają w sedno naszego problemu przez co możemy odbierać je jako agresywne, krytyczne czy zwyczajnie nieprzyjemne, ponieważ dotycząc rzeczy o których nie chcemy mówić.

Psychoterapia jest ciężka i powolna, zmagamy się wówczas z najtrudniejszymi aspektami naszego życia, rozgrzebujemy je, rozkładamy na czynniki pierwsze. Jedynie w taki sposób jesteśmy w stanie rozwiązać nasz problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *